Správny výber Futbalovej lopty !

Ako vybrať veľkosť futbalovej lopty ?

Veľkosť futbalovej lopty určujú jej obvod a hmotnosť. Futbalová lopta sa vyrába v troch veľkostiach a to veľkosť číslo 3, číslo 4 a číslo 5.

Ako vybrať futbalovú loptu podľa účelu?

Podľa účelu rozdeľujeme loptu na bežné použitie (futbal na sídlisku, v školách a vo voľnom čase), na tréningovú futbalovú loptu a loptu zápasovú.

Lopta na bežné použitie – je určená prevažne pre sídliskových futbalistov, víkendových futbalistov, futbalových partií, ktorým až tak nezáleží na super drahých loptách, ale hrajú len pre zábavu (samozrejme aj kvalitnejšia futbalová lopta na zábavu neznamená zlý výber).

Tréningová lopta – je určená pre účely tréningu a približuje sa vlastnostiam lopty určenej na majstrovský zápas. Tréningové lopta nemusí spĺňať také prísne parametre ako lopta zápasová. Kvalitné tréningové lopty poznáte napr. podľa označenia FIFA inspected.

Zápasová lopta – je určená na majstrovský futbalový zápas a musí spĺňať na Slovensku predpisy SFZ, ktoré sú podriadené medzinárodným futbalovým štandardom. Kvalitné zápasové lopty môžu mať označenie FIFA inspected (nižšie súťaže) alebo FIFA approved (najvyššie súťaže). 

 Ako vybrať futbalovú loptu podľa typu hracej plochy?

Každá futbalová lopta musí mať určitý stupeň odolnosti hlavne voči hracej ploche, na ktorej je používaná. Jednoducho povedané lopta musí niečo vydržať. Kvalitná futbalová lopta by si mala po niekoľkých zápasoch udržať svoj tvar, nemala by byť veľmi poškodená na povrchu (závisí aj od drsnosti povrchu) a mala by si zachovať svoju farbu.

Prirodzene, že na trávnatú plochu a na umelý trávnik postačuje bežne odolná lopta. Na škváru, asfaltové a iné tvrdé plochy by ste mali vybrať špeciálne lopty s odolnejším vonkajším plášťom.

Futbalová lopta, ktorá vydrží veľkú a častú tréningovú záťaž je lopta vyrábaná TPUF technológiou. Tá zabezpečuje i odolnosť proti oderom aj na tvrdších hracích plochách. Takáto lopta je veľmi odolná, no zároveň pôsobí na dotyk mäkko a je veľmi pružná.

Prečo materiál futbalovej lopty je najdôležitejší pre výber?

Pri výbere futbalovej lopty podľa materiálu je potrebné povedať, že jednotlivé častí lopty určujú celkové vlastnosti lopty. Lopta sa skladá z troch častí: duša, výstelka a vrchná vrstva.

Duša sa nachádza vo vnútri lopty a dáva lopte jej správny tvar a pohyb.

Výstelka sa nachádza medzi dušou a vrchnou vrstvou. Vyrába sa väčšinou z polyesteru. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vrstiev výstelky, tým lepšie. Samozrejme, hrúbka a počet vrstiev je obmedzený, keďže lopta musí mať pravidlami definovanú veľkosť.

Pena sa tiež zvykne používať pri výrobe lôpt. Niektorí výrobcovia ju pridávajú ako extra vrstvu výstelky, čím sa lopta javí ako mäkšia.

Vrchná vrstva sa v dnešnej dobe vyrába zriedka z pravej kože (nasakuje vodu) väčšinou so zo syntetických materiálov (odolnejšie vode).

Počet panelov vrchnej vrstvy určuje ako sa lopta pohybuje vo vzduchu a ako ma hráč loptu pod kontrolou. Normálne sa lopta skladá z 32 panelov (20 šesťuholných a 12 päťuholných) Lopta s menej panelmi býva viac aerodynamická a rýchlejšia, zatiaľ čo s viacerými panelmi je viac kontrolovateľná a hraniaschopná. Menej panelov sa používa v profesionálnych ligách.

Ako určiť správny odskok futbalovej lopty?

Každá futbalová lopta by mala mať určitú stanovenú pružnosť, aby sa nestalo, že po dopade sa lopta vôbec neodrazí. Ideálny odskok lopty je veľmi dôležitý pri preberaní resp. spracovávaní lopty.

Odskok lopty otestujte tak, že pustíte loptu voľným pádom z dvojmetrovej výšky na pevnú zem a po odraze zo zeme musí mať odskok v rozmedzí približne 100 cm až 155 cm. Odskok závisí od veľkosti futbalovej lopty – čím väčšia veľkosť lopty tým väčší odskok.

Samozrejme lopta musí byť nafúkaná na správny tlak, ktorý je vyznačený pri ventile lopty (napr. 0,8-1 bar). Na určenie tlaku sa používajú špeciálne tlakomery (niečo podobné ako meranie tlaku v pneumatikách). Tento typ informácií nájdete v predošlom článku a to presnejšie správne nafukovanie a vrstvenie lopty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *